Aziziye Tabyaları
Erzurum Yakutiye

Aziziye Tabyaları


Aziziye Tabyaları
Sayfayı Oluşturan:Sezgin 28.03.2020

Aziziye Tabyaları "93 Harbi" diye anılan 1877-1878 Türk-Rus savaşında Erzurum'a hücum eden Rus ordusuna karşı koyan tabyalardır. İsmini Sultan Abdüllaziz'den almıştır. Şehrin kuzeydoğusunda, Kars Kapısı tarafındadır.

Rus saldırılarına karşı koymak maksadıyla Kars, Ardahan ve Erzurum dolaylarında birçok istihkam yapıldı. Bunlardan birisi ve en meşhuru Aziziye Tabyası'dır.

Tabyalar Sultan Abdülaziz zamanında yapıldı. 1877-1878 Türk-Rus harbinde büyük hizmetler gördü. Rus ordusunun Erzurum'a girmesine bu tabyada toplananların kahramanca direnişi engel olmuştur. Rus ordusunu bozguna uğratan bu tabya, Erzurum’un kurtuluş sembolü olmuştur. Bundan dolayı, 1952’de tabya içine “Aziziye Tabyası Abidesi" dikildi ve temsilî mezar ve bronz levhalar ile Türk kahramanlığı canlandırıldı.

Aziziye Tabyaları Erzurum şehir merkezine 1 km. uzaklıkta yer almaktadır.

Metin
08.04.2020
1878 Yılından yani 93 Harbinden kalma şehit kanları duvarlarında hala kıpkırmızı duruyor. Ermeniler tarafından Türk kılığında sızma yapılarak şehit edilen Türk askerlerinin kanları. Görünce çok duygulanmıştım. Mutlaka görmenizi tavsiye ederim.