Yedigöller Milli Parkı
Düzce Yığılca

Yedigöller Milli Parkı


Yedigöller Milli Parkı
Sayfayı Oluşturan:Beyza 25.04.2020

Eşsiz güzelliği, sakin duruşu ile Yedigöller ülkemizin en nadide köşelerinden bir tanesidir. Yedigöllerin sakin bir duruşu vardır dedik ancak özellikle hafta sonları aşırı bir ziyaretçi trafiğine maruz kalan Yedigöller'in özellikle son yıllarda bu sakin yapısını koruduğunu söyleyemeyiz.

Yedigöller Milli Parkı, Karadeniz Bölgesi'nde Bolu ili sınırları içinde kurulmuştur. Ancak Düzce'nin Bolu'dan ayrılarak il olmasından sonra Yedigöller Düzce'nin Yığılca ilçesi sınırları içerisinde kalmıştır.

Ulaşım daha çok Bolu il merkezinden 42 km. lik bir yol ile sağlanmaktadır. Yolun durumu önceleri çok kötü idi. 15 Yıl önce 42 km. lik yoldan 3 saate yakın bir yolculuk sonucu Yedigöller alanına ancak ulaşabiliyordunuz. Hatta orman içerisinde bazı yerlerde yol kayboluyordu. Ancak bu yol yenilenerek asfatlandı. Bolu üzerinden 50 dakikalık bir yolculuk sonucu Yedigöller Milli Parkı'na ulaşabilirsiniz.

2.019 ha genişliğindeki bir sahada 1965 yılında açılan Yedigöller Millî Parkı, zengin bitki topluluğu, göller, bu göllerde yaşayan alabalıkları ile ilgi çeker. Aşırı avlanmalar yüzünden büyük zarar gören yaban hayatı dengesinin sağlanması için park alanı koruma içine alınmıştır. Göl içindeki alabalıkların sayılarının artması için de üretme merkezi vardır.