Elazığ Arıcak

Arıcak Göründü Köyünü tanıyalım

Göründü Köyü Elazığ ilimizin Arıcak ilçesine bağlıdır. 2012 TUİK Nüfus verilerine göre Arıcak Göründü Köyümüzde toplam 64 kişi yaşamaktadır.
Göründü Köyünün posta kodu 23512 olarak belirlenmiştir.

Eski ismi Gehar köyüdür. Bu isim daha sonra Göründü olarak değiştirilmiştir.
Göründü Köyü Elazığ il merkezine 126 km. bağlı bulunduğu Arıcak ilçesine ise 16 km. uzaklıkta yer alır.

Göründü Köyü Resim Galerisi

Bekir Süner
27.07.2020
(0)
Bekir Süner
27.07.2020
(0)
Kemal Gülşen
07.01.2019
Eski ismi Gehar köyüdür. Geçmişi iki kardeş tarafından kurulan iki mahalle halinde kurulmuştur.
Kardeşlerden biri Yusuf diğeri Haydar o sebepten dolayı bir mahallenin ismi visfan diğeri hayderu diye adlandırılmaktadır .
Köyde iki ziyaret bulunmaktadır. Biri zeray gahar diğeri ise kutu şıpı
Köyün en yüksek hane sayısı 210 olmuştur
Köy hane sahiplerin o dönemde en yüksek nüfusu 12, en düşük 5 nüfus olarak bildiğimiz yakın tarihte Ortalama 8 kişi olarak baktığımızda 1978 yıllarında 880 nüfusu olan bir köy idi.

Arıcak ilçesinin en büyük ziyareti göründü köyünde bu ziyaret eski yıllarda köy halkı tarafından çevre köyler davet edilirdi ve yek yaparlardı kendi kültürümüzde ziyar günü derlerdi
Bu ise perşembe günü olurdu yılda bir kez

Ziyaretin Tarihçesi rivayete göre Hz. Halit ordusuyla Mezopotamya'ya gelen sahabiler arasından yerleşik olarak kalanlar arasında Hz. Ömer'in türünü
Bölgede kalmış ve kendine ibadet yeri olarak gehar zearını seçmiştir, her Perşembe günü buraya gelerek ibadet edermiş.
Köyde yaşayan insanlardan çoğu perşembe günü top atışı yaptıklarını söylerler
Diğer taraftan bir çok hastalığa şifa veren bir ziyarettir.
Günümüzde bazı yıllarda köyün zenginleri tarafından hala yılda bir yemek verilerek çevre köylerden insanlar davet edilmektedir

Köyün gelenek ve görenekleri eskiden:
Aynı gün ve haftada doğan çocukların yakınları kim önce karşı kişiye çocuğun oldu mu derseymiş o kır lığı öbürünün üstüne geçirmiş sayılırdı;
Köyde nazar kelimesi yaygındı
Birbirinden mümkün mertebede gelirlerini ve özelikle sütünü saklarlardı
Düğünleri davul zurna ile yapılırdı halaylar çekilir silahlar sıkılırdı kadın erkek ayrı oynardı diğer köyler gibi karışık oynama kültürü yoktu.
Köyde mahsul verim yıllık iki kez alınırdı
Örneğin buğday daha sonra darı yada fasulye ekili yonca 6 yılda bir sökülürdü.
Köyde herkes kendi tohumunu bırakarak seneye eker dışarıdan tohum alınmazdı;

Köyün mensur ağaçları Ceviz ve dut
Örneğin bizim tarihi beli olmayan 12 ceviz ağacımız vardı. Bunların dedelerimiz tarafından her birinin ismi ayrıydı( leyay hecero) (gözura vesaya) (leyay hus hus) ( göziray çulnek) gibi isim verirlerdi
Büyük çapta hayvancılık yoktu herkesin ineği ve keçisi vardı kendilerine yetecek kadar 4 ineği olan hiç olmadı 1-2-3 gibi inek olmuştur. Öküz 1- yada iki tane.
Traktör hiç olmadı çünkü yol yoktu bütün tarım işleri öküzlerle yapılırdı
Yükler eşeklerle taşınırdı at besleme güçleri olmadığı için köyde daimi olarak at besleyen yoktu.

Köyün yaylası Akdağ'ın en yüksek tepesindedir. Ziyara şıpı dedikleri yer Görüngü köyün tapusundadır.
Konum olarak Arıcak'ın kuzeyinde düşer. Arıcak'tan net görünmektedir.
Arıçak'ın etrafını süsleyen dağların en mütevazı olan yerdir.
Yaylanın suyu temmuz ağustosta çeşmeden direk içmek çok zor bardakla içilmesi lazım çünkü çok soğuk olur. Bu yayla çevresindeki köylerden zamanında Memiş ras tarafından alınmış Göründü köyü hizmetine verilmiştir. Eski ismi varey hayd diye geçer.

Köyümüzün suyu ufak bir ırmak halinde köy sınırları içerisinden çıkar. Çerdey Cemal adlı bir dağın altından kaynamakta eski adı çimey la büyük nenem aysay Cemal'dan miras olarak buçavuş köyünden kalmadır. Ancak günümüzün cahil ve zorba adamları miras olarak ağaçlar verilmiş toprak verilmemiş. Toprağı miras olarak verdik derseler kendileri küçümseniyormuş. Bu da nasıl bir görüşse anlamaktan insanlık hicap duyar. Köyün suyu köye yeterli geliyor. Köyün suyunu gasp etmek isteyen bazı komşu köyler olsa da köyümüzün köyümüzün uluslar arası holdingleri buna müsaade vermediler ve vermeyecekler.

Ne yazık ki şu anda köy boşalmış 15 - 20 hane gibi köylü daimi kalmaktadır.
Yazın dinlenmek için gidenler olsa da eski havası yoktur.
Eskiden beri köyün vusfan mahallesinin mezarlığında tek bir ağaç yoktur. sudi mezarlarına benziyor

1907 de köyden askere alınanlar geri dönmemiş bunların içerisinde büyük dedem Mehmet süleyman oğlu da var bu tarihte.
Osmanlı ve İtalyan savaşına gitmişler ve bu savaşta şehit olmuşlar ancak şehitlerin hakkında o günkü yöneticiler ne bir haber nede bir tebliğ yapmamışlar mezarları bile belli değil. Türkiye şehitler sayfasında günlerce arama yaptım ancak bir çok Süleyman oğlu Mehmet olduğu için hangisi olduğuna kanaat getiremedim.

1980 Yılında pkk huzursuzluğundan dolayı köy hızlı bir güç verdi. 90'lı Yıllarda tamamen boşaldı 4 ev kaldı. Göç alan köy halkından çoğunlukla tüccar çıktı köy halkı zengin oldu içinde fabrikatörler çıktı uluslararası iş adamı yabancı ülkelerde üretim fabrikaları kurdular halen holding seviyesinde olan dünya markaları arasında yer alan benim de emekli olduğum firma BETA TEA dünya çapında bünyesinde 3500'i geçkin insan çalıştırmaktadır. Beta çay sektöründe dünya liderleriyle yarışmakta çay sektöründe binlerce çeşitle hizmet vermektedir.

Günümüzde 2500 dolardan tutun Karadeniz'de üretilen beta taç yaprağa kadar çay mevcuttur.

Diğer taraftan köylülerimizin kimi bebek oyuncağı kimi bebek arabası kimi inşaat yap sat kimi araba galerisi, tarım işiyle uğraşmaktadır.
Köyümüzün coğrafi alanı çok dar oldularımızı kışın aladın köyü bölgesinden temin ederdik
Mersa olmayan bir köy olarak bilinir.
Köyümüzde her türlü meyve ağacı yetişir. Ancak yoğun kar yağışına dayanamayan ağaç türleri olmaz. Günümüzde ceviz ağaçlarına yönelik bir ilerleme var. Kendimize yetecek kadar bağcılık kadimden beri devam etmektedir. Köyde pekmez pestil cevizli pekmez sucuğu yapılır. Köyümüzün domates ve salatalıkları günümüzde çok meşhurdur kokusu uzaktan duyulur.
Köyümüz sayısız çeşmelere sahiptir her taraftan şu fışkırıyor bu da zannedersem köylülerimizin çok adil olmasından olsa gerek
Son söz Hz. Ömer'in torunlarıyız. Adaleti severiz insana şefkatli davranır diğer yaratılanlara merhametli bir köy halkıyız.
Misafirperverlikte çok mütevazıyız.
Saygılar Kemal GÜLŞEN

(6)

2014 Yılında kurulan Türkiye'nin yerel sitesi Yoreler.net'e üye olmadan birkaç saniye zaman ayırarak Arıcak Göründü Köyünün elinizde bulunan resimlerini paylaşmak, köy hakkında bilgi eklemek ister misiniz? Ülkemizin her köşesinin resimlerini sizlerin katkılarıyla bu sitede arşivliyoruz.

Sizler de paylaşımda bulunarak Arıcak Göründü Köyünün yıllarca yayında kalacak olan resim arşivlerini oluşturabilirsiniz.
Arıcak Göründü Köyü İstatistikleri

Ziyaret Eden Toplam Tekil İp Adresi sayısı 53
Toplam Sayfa Görüntülenme Sayısı: 70
Toplam Resim Sayısı: 2
Toplam Mesaj Sayısı: 1