Şenkaya Tütenocak Mahallesini tanıyalım

Tütenocak Mahallesi Erzurum ilimizin Şenkaya ilçesine bağlıdır. 2012 TUİK Nüfus verilerine göre Şenkaya Tütenocak Mahallemizde toplam 68 kişi yaşamaktadır.
Tütenocak Mahallesinin posta kodu 25360 olarak belirlenmiştir.

Devamını TÜTENOCAKLI Yazdı. 09-12-2016 Tütenocak Mahallesi Erzurum İl'inin Şenkaya ilçesine bağlı bir mahalledir. Şenkaya ilçesi Kars ilinin Sarıkamış, Selim ilçeleri ile, Ardahan ilinin Göle ilçesi ile, Erzurum ilinin Oltu, Olur, ilçeleri ile komşudur. Tütenocak mahallesi ilçe merkezine kuş uçuşu yaklaşık 3 km uzaklıktadır.

Allahuekber dağlarının batısında hüseyindede dağınının kuzey yamacında yer alan bir yerleşim yeridir. Eski ismi Ehriz olan mahalle halkının ataları 1800 yılının başlarında bu mahalleye yerleşmişler. 1800 Yılından öncede yerleşim yeri olan mahallenin kuruluş tarihi bilinmemektedir. Ancak kilise kalıntılarının var olması Hz. İsa’dan sonra burada insanların yaşadıklarını göstermektedir. Mahallenin geçim kaynağı tarım ve hayvancılığa dayanmaktadır.

Şu an mahallede yaklaşık kırk kişi ikamet etmektedir. Mahallenin Türkiye geneli kayıtlı nüfusu yaklaşık sekiz yüz civarındadır. Kurtuluş savaşı sırasında yakın mahallelerde yaşayan Ermeniler o mahalleleri boşaltınca Tütenocak mahallesi halkı yakın mahallelere ve başka yerlere göç etmişlerdir. Göç olayı olmasaydı şu an mahallenin kayıtlı nüfusu üç bin civarında olurdu.

Çağın gereği mahallenin alt yapısı yapılmıştır. Evlere su alınmış, atık su kanalizasyonu yapılmıştır. Yol, elektrik, internet bağlantısı vardır. Mahalle sokakları parke taşla döşenmiş, mahalle ile ilçe arası yol asfaltlanmıştır. Ayrıca DSİ tarafından Tütenocak barajı yapımına başlanılmıştır. İklimi yazları sıcak ve ara ara yağışlı, kışları soğuk ve kar yağışlı geçmektedir.

Mahallede yaşayan eski atalarımızın yaşam süresi ortalama seksen beştir. Doksan, doksan beş yaşına kadar yaşayan atalarımız vardır. Uzun yaşamanın nedeni doğal olarak kendi ürettikleri ile beslenmeleri ve bol oksijenli temiz havada yaşamalarından kaynaklanmaktadır. Mesela mide kanseri olan hiçbir atamız duyulmamıştır. Şimdilik bu kadar, diğer özelliklerini yazmaya devam edeceğiz. Hoşça kalın.


Tütenocak mahallesi yerleşim yeri olarak bir de Vank Mezrasına sahiptir. Bu mezrada, Tütenocak Mahallesi sınırı içerisinde ki evlerde yaşayan aileler Tütenocak mahallesi nüfusuna kayıtlıdır. Ayrıca mahallemiz sınırları içinde Taşardı dediğimiz mevkii alt yamacında VANK Kilisesi bulunmaktadır. Onarım yapılmadığından yıkık haldedir. Yapılış tarihi bilinmemektedir.

Mahallenin sınırları içerisinde 54.689,32 Metre kare (54 Dönüm) Doruktepe Devlet ormanı, 88.643,19 metre kare (88 Dönüm) Kurupa Sırt'ta Devlet Ormanı, 339.657,94 Metre Kare (339 Dönüm) Ninni Tepede Devlet Ormanı mevcuttur. Bu bilgiler TKGM sitesinde mevcuttur. Bilgi amaçlı görülebilmektedir.

TÜTENOCAKLI
17.08.2019
BİR MEZAR TAŞIDIR İNSANDAN YARINA KALAN
ONU DA BAŞKASI YAPTIRIR GERİSİ YALAN
KÖTÜLÜK DEĞİL İYİLİKTİR İNSANA KALAN
GÖNÜL KIRMADAN YAŞAMAKTIR ÖNEMLİ OLAN
TÜTENOCAKLI
10.08.2019
BİR DAMLA SERİLSİN YÜREĞİNİZE, BİN MUTLULUK DOLSUN GÖNLÜNÜZE,BÜTÜN HAYELLERİNİZ GERÇEK OLSUN BU BAYRAMDA,...KURBAN BAYRAMINIZ MÜBAREK OLSUN.
TÜTENOCAKLI
09.07.2019
YÖREMİZ OZANLARINDAN BARDIZLI AŞIK EROL ERGANİ'DEN OTOBİYOGRAFİSİNİ ( KENDİ HAYAT HİKAYESİNİ ANLATAN) ANLATAN BİR DEYİŞİ.

FELEK BENDEN İSTEDİĞİN BU MUDUR ?
AL ÇIKARIP, KARALAR MI BAĞLIYAM !
İÇİM DIŞIM ACI DOLU, DERT DOLU.
BİLMİYOR HANGİSİNE AĞLIYAM !

ÇİMENLER ÜSTÜNE HASIR SERERDİM.
TÜRLÜ ACILARA GÖĞÜS GERERDİM.
ÖKÜZLER KOŞARDIM TARLA SÜRERDİM.
BEN KÖYLÜYEM, YAYLALIYAM, DAĞLIYAM.

BAŞIMDA GÜNEŞİM ÜSTÜMDE CEBAM
ONLAR İÇİN OLDU HER TÜRLÜ ÇABAM.
BİRİSİ ANAMDIR, BİRİSİ BABAM.
NACİYE'NİN, HÜSEYİN'İN OĞLUYAM.

BENİ BENDEN SORARSANIZ NERELİ?
AYNI GELENEKLİ, AYNI TÖRELİ.
EROL ERGANİ'YEM BARDIZ DERELİ.
KARSA YAKIN, ERZURUMA BAĞLIYAM.

AŞIK EROL ERGANİ
Aşık Erol ERGANİ'NİN Doğduğu GAZİLER (Bardız Mahallesi, eskiden Bucak Merkezi idi) KARS İline yakın mesafede bir yerleşim yeridir. Ama Erzurum İli, Şenkaya İlçesi Nüfusuna kayıtlı olduğu için şiirinde Erzurum'a bağlıyam demiştir.

TÜTENOCAKLI
05.05.2019
RAMAZAN AYININ ÜLKEMİZE VE TÜM İSLAM ALEMİNE HAYIRLAR GETİRMESİNİ DİLİYORUM.TUTTUĞUMUZ ORUÇLARI YÜCE MEVLAM KABUL ETSİN.
TÜTENOCAKLI
01.01.2019
2019 YILININ ÜLKEMİZE, MİLLETİMİZE BARIŞ, HUZUR, SAĞLIK VE MUTLULUK GETİRMESİNİ YÜCE MEVLADAN DİLİYORUM.
TÜTENOCAKLI
03.11.2018
TÜTENOCAK MAHALLESİNE YAPILAN YATIRIMLAR
1-TÜTENOCAK CAMİİ YAPIMI -TAHMİNİ 1900 YILI BAŞLARINDA MAHALLE HALKI TARAFINDAN YAPTIRILMIŞTIR.
2-TÜTENOCAK CAMİİ İMAM EVİ -TAHMİNİ 1995 YILINDA DEVLET TARAFINDAN YAPTIRILMIŞTIR.
3-TÜTENOCAK CAMİİ MİNARESİ - TAHMİNİ 2005 YILINDA TÜTENOCAK MAHALLESİ HALKINDAN BİR HAYIRSEVER TARAFINDAN YAPTIRILMIŞTIR.
4-TÜTENOCAK MAHALLESİ (KÖY) ÇEŞMESİ. MAHALLE HALKI TARAFINDAN YAPILMIŞTIR.
5-TÜTENOCAK MAHALLESİ İLKOKULU -İLK ÖNCE TAHMİNİ 1937 YILINDA KÖY HALKI TARAFINDAN, DAHA SONRA YENİDEN 1966 YILINDA TÜTENOCAK MAHALLESİ İLKOKULU, LOJMANI, ODUN DEPOSU VE ÖĞRENCİ WC'LERİ DEVLET TARAFINDAN YAPTIRILMIŞTIR.
6-TÜTENOCAK MAHALLESİ SAĞLIK EVİ VE LOJMANI -TAHMİNİ 1990 YILI BAŞLARINDA DEVLET TARAFINDAN YAPTIRILMIŞTIR.
7-TÜTENOCAK MAHALLESİ ULAŞIMI KARA YOLU YAPIMI TAHMİNİ 1985 YILINDA, ULAŞIM YOLU ASFALT YAPIMI 2009 YILINDA DEVLET TARAFINDAN YAPILMIŞTIR.
8-TÜTENOCAK MAHALLESİNE ELEKTRİK BAĞLANTISI 1986 YILINDA DEVLET TARAFINDAN YAPTIRILMIŞTIR.
9-TÜTENOCAK MAHALLESİNE TELEFON HATTI ÇEKİLMESİ VE BAĞLANTISI -TAHMİNİ 1988 YILINDA DEVLET TARAFINDAN YAPTIRILMIŞTIR.
10-İNTERNET BAĞLANTISI -TAHMİNİ 2010 YILINDAN SONRA DEVLET TARAFINDAN.
11-TÜTENOCAK MAHALLESİ TV VERİCİ İSTASYONU YERLEŞTİRİLMESİ -TAHMİNİ 2000 YILINDAN SONRA DEVLET TARAFINDAN YAPTIRILMIŞTIR.
12-TARIM ARAZİSİ YOLLARI -TAHMİNİ 1987 YILINDAN İTİBAREN DEVLET TARAFINDAN YAPTIRILMIŞTIR.
13-TÜTENOCAK MAHALLESİ İÇME SUYU SU DEPOSU YAPIMI, EVLERE SU BORULARIYLA SU BAĞLANMASI, ATIK SU KANALIZASYONU YAPIMI -TAHMİNİ 2004 YILINDA DEVLET TARAFINDAN YAPTIRILMIŞTIR.
14-TÜTENOCAK MAHALLESİ SOKAKLARININ BİR KISMINA PARKE TAŞ DÖŞENMESİ -TAHMİNİ 2013 YILINDA, SOKAKLARIN TÜMÜNE PARKE TAŞ DÖŞENMESİ İSE 2018 YILINDA DEVLET TARAFINDAN YAPTIRILMIŞTIR.
15-TÜTENOCAK MAHALLESİ NİNNİ TEPE YAMACI ÇAM AĞACI ORMAN FİDANI DİKİMİ 2009 YILINDA DEVLET TARAFINDAN YAPTIRILMIŞTIR.
16-TÜTENOCAK BARAJI İNŞAASINA 2016 YILINDA BAŞLANMIŞ OLUP, 2018 YILI İTİBARİYLE YAPIMI DEVLET TARAFINDAN DEVAM ETMEKTEDİR.
17-TÜTENOCAK BARAJI SULAMA KANALI YAPIMINA 2017 YILINDA BAŞLANMIŞ OLUP, 2018 YILI İTİBARİYLE DEVLET TARAFINDAN YAPIMI DEVAM ETMEKTEDİR.
18-TÜTENOCAK MAHALLESİNE KANALIZASYON BAĞLANTISI OLMAYAN BİR ADET WC MAHALLE HALKI TARAFINDAN YAPTIRILMIŞTIR.
19-TÜTENOCAK MAHALLESİNE MODERN TARIM ALET VE MAKİNALARININ GETİRİLMESİ MAHALLEDE YAŞAYAN MAHALLE HALKI TARAFINDAN SAĞLANMIŞTIR.
20-TÜTENOCAK MAHALLESİ TEKÇAM MEVKİİNDEN DEMİRCİLER MEVKİİNE KADAR YAPILAN ÜZERİ AÇIK VE PLASTİK BORULU TARIMSAL SU KANALI TAHMİNİ 1982 YILINDA DEVLET TARAFINDAN YAPTIRILMIŞTIR.
21-TÜTENOCAK MAHALLESİ AKTOPRAK MEVKİİNDE YAPILAN TARIMSAL AMAÇLI ÜZERİ AÇIK SU KANALI VE SU HAVUZU TAHMİNİ 1982 YILINDA DEVLET TARAFINDAN YAPTIRILMIŞTIR.
22-TÜTENOCAK MAHALLESİ ESKİ YAYLASINDA SU KAYNAĞI ÖNÜNE HAYVANLARIN SULANMASI İÇİN YAPILAN SU OLUKLARI TAHMİNİ 1965 YILINDA MAHALLE HALKI TARAFINDAN YAPILMIŞTIR.AYRICA YİNE ESKİ YAYLA GÖZESİ SU KAYNAĞINDAN PLASTİK SU BORUSUYLA SU GETİRİLEREK NİNNİTEPE DÜZLÜĞÜNDE ÇAM FİDANLIĞININ ÖNÜNDE HAYVANLARIN SU İÇMELERİ İÇİN YAPILAN SU OLUKLARI TAHMİNİ 2015 YILINDA MAHALLE HALKI TARAFIN YAPILMIŞTIR.
23-TÜTENOCAK MAHALLESİ HÜSEYİNDEDE DAĞI YAMACINDA YAPILAN ÇOBAN EVİ TAHMİNİ 2015 YILINDA MAHALLE HALKI TARAFINDAN YAPILMIŞTIR.
24-TÜTENOCAK MAHALLESİ MEZARLIĞI ÇEVRE DUVARI VE TEL ÖRGÜSÜ DEVLET TARAFINDAN YAPTIRILMIŞTIR.
UNUTMUŞ OLDUĞUMUZ YATIRIM HİZMETLERİ OLABİLİR, VARSA EKLEME YAPILIR.

TÜTENOCAK MAHALLEMİZE YAPILMIŞ OLAN YATIRIMLARIN YAPIM TARİHLERİ HATALI OLABİLİR KESİN TARİHLERİN BİLİNMESİ HALİNDE DÜZELTME YAPILA BİLİR. ÖNEMLİ OLAN MAHALLEMİZE YAPILAN BU YATIRIM HİZMETLERİNİN NE KADAR DEĞERLİ HİZMETLER OLDUĞU, 1920 METRE RAKIMLI MAHALLEMİZİN BU YAPILAN YATIRIM HİZMETLERİ İLE MEDENİ DÜNYA İLE BAĞLANTI KURULMASI BİZLERE ÖVÜNÇ VERMEKTEDİR. BİZLERİ SEVİNDİRMEKTEDİR.BU YATIRIM HİZMETLERİNDE EMEĞİ GEÇMİŞ OLAN ATALARIMIZIN RUHLARI ŞAD OLSUN, ALLAH DEVLETİMİZE ZEVAL VERMESİN, EMEĞİ GEÇEN HERKESTEN ALLAH RAZI OLSUN. BU YAPILAN VE YAPILACAK YATIRIM HİZMETLERİNİN MAHALLE HALKINA, DEVLETİMİZE VE MİLLETİMİZE HAYIRLI UĞURLU OLSUN.
HERKESE TEŞEKKÜRLER.KALIN SAĞLICAKLA.
ADEM ÖĞRETMEN
22.08.2018
TÜM KOY HALKININ KURBAN BAYRAMINI KUTLAR HAYIRLARA VESİLE OLMASINI YÜCE ALLAH TAN DİLERİM
TÜTENOCAKLI
20.08.2018
TÜM İSLAM ALEMİNİN KURBAN BAYRAMINI KUTLAR, HAYIRLARA VESİLE OLMASINI DİLERİM.
TÜTENOCAKLI
06.08.2018
2018 YILI TEMMUZ AYININ İLK HAFTASI TÜTENOCAK MAHALLEMİZİ ZİYARET ETMİŞ İDİM. ŞUNU GÖRDÜM DOĞA VE TABİAT ADETA EVRİM GEÇİRMİŞ GİBİ GELDİ BANA ÇÜNKÜ DAHA ÖNCELERİ DOĞADA OLMAYAN ŞEYLER MEYDANA GELMİŞ. MESELA NİNNİTEPE TABİATI İLE TAMAMEN DEĞİŞMİŞ ÇAM AĞAÇLARI FİDANLARI NEREDEYSE ÜÇ METRE KADAR UZAMIŞ DOĞANIN ÇEHRESİNİ DEĞİŞTİRMİŞ. YİNE DORUKLUK ORMANI ÖYLE SIKLAŞMIŞ Kİ İÇERİSİNE GİRİLMEZ OLMUŞ VE KUZUGÖLÜ MEVKİİNE DOĞRU ÇAM AĞACI FİDANLARI SERPİŞMİŞ.

TÜTENOCAK BARAJI YAPIMINDAN DOLAYI SULAMA BORULARI KANALLARI İÇİN YAPILAN YOLLAR SANKİ TABİATA BİR AĞ ÖRMÜŞ .BORAN ÇAYIRLARININ ÇEHRESİ DEĞİŞMİŞ DAHA DA DEĞİŞECEK GİBİ GÖRÜNÜYOR. TÜTENOCAK MAHALLESİ SOKAKLARINA PARKE TAŞLAR DÖŞENEREK MAHALLE BAŞKALAŞMIŞ. MAHALLE ŞEHİRLEŞMİŞ DİYEBİLİRİZ. MAHALLE İLE İLÇE ARASI ASFALT YOL OLMUŞ. MAHALLEYE YENİ EVLER YAPILARAK MAHALLE BAŞKA BİR ESTETİK YAPIYA KAVUŞMUŞ. SANKİ BENİM DOĞDUĞUM MAHALLE DEĞİL, BAŞKA BİR YER OLMUŞ. TARIM MAKİNALAŞMIŞ TARLA VE ÇAYIR BİÇME İŞİ TARIMSAL MAKİNALARLA YAPILMAKTADIR VE OTLAR BALYA MAKİNASI İLE BALYA YAPILMAKTADIR. ESKİDEN KULLANILAN TARIMSAL ALETLERDEN ESER KALMAMIŞ. HAYVANCILIK YOK OLMA AŞAMASINA GELMİŞ, KOYUN CİNSİ HİÇBİR CANLI KALMAMIŞ, YALINIZ BÜYÜKBAŞ HAYVANCILIK YAPILMAKTA OLUP, SÜT SAĞIM İŞİ SONA ERMİŞ, İNEKLERLE DANALAR BİRLİKTE OTLAMAKTA VE DAĞDA YAYLADA KALMAKTADIR.

EN ACISI MAHALLE NÜFUSU ÇOK AZALMIŞ ISSIZ ADA GİBİ OLMUŞ SANKİ. BİR ÇAĞ KAPANMIŞ YENİ BİR ÇAĞ BAŞLAMIŞ GİBİ, ESKİ İNSANLAR TARİHE KARIŞMIŞ, İHTİYAR İNSAN BİR KAÇ KİŞİ KALMIŞ. MAHALLE GURBET OLMUŞ, MAHALLEYE GİDENLER KISA SÜREDE YAŞADIĞI ŞEHİRLERE DÖNÜYORLAR. EĞER ELLİ YAŞINDAN YUKARI OLAN NESİL DÜNYADAN GÖÇÜP GİDERSE, ELLİ YAŞ ALTINDA Kİ NESİL BİRBİRİNİ TANIYAMAZ HALE GELMİŞ. HANİ BİR TÜRKÜ VAR YA HANİ YAYLAM HANİ SENİN EZELİN DİYOR YA AYNEN ÖYLE OLMUŞ, NE KÖROĞLU KALMIŞ NEDE AYVAZ.
MAHALLEMİZE YAPMIŞ OLDUĞUM ZİYARET SEBEBİ İLE BAZI İZLENİMLERİMİ SİZLERLE PAYLAŞTIM. HERKESE HOŞCA KALIN DİYORUM. KALIN SAĞLICAKLA.
ADEM ÖĞRETMEN
27.07.2018
ALLAH EĞER SENDEN KAYBETMEYİ HİÇ BEKLEMEDİĞİN BİR ŞEYİ ALDIYSA, SAHİP OLMAYI HAYAL DAHİ EDEMEYECEĞİN BİR ŞEYİ VERECEKTİR.
ÜZÜLME......
TÜTENOCAKLI
14.06.2018
Bizi yaratan ALLAH'a şükürler olsun. Bütün Müslümanlara hayırlı olsun. Herkesin ramazan bayramı mübarek olsun.
TÜTENOCAKLI
17.05.2018
RAMAZAN AYININ ÜLKEMİZE VE TÜM İSLAM ALEMİNE HAYIRLAR GETİRMESİNİ DİLİYORUM.TUTTUĞUMUZ ORUÇLARI YÜCE MEVLAM KABUL ETSİN.
ADEM TÜRKMEN
23.03.2018
GARİPTİR, İPEĞİ YAPAN BÖCEK DEĞİL DE GİYEN KADIN GURURLANIR.
BİR KİTAP İLMİ VAR, BİR DE HAYAT İLMİ... OLGUN İNSAN, İKİSİNİ BİLENE DENİR.
TÜTENOCAKLI
26.01.2018
HER İNSANIN DEGERİ GÖNLÜNÜN AĞIRLIĞINCADIR. HACI BEKTAŞ VELİ
TÜTENOCAKLI
11.01.2018
MAHALLEMİZİN SORUNLARI VE ÇÖZÜM ÖNERİLERİ: Göç nedeniyle mahallemizde uzun süredir kullanılmayan metruk binaların (Terk edilmiş kullanılmayan) sayısı çoğalmıştır. Can ve mal güvenliğini tehdit eden kullanılamaz durumdaki terk edilmiş ahır, samanlık, ev ve diğer kullanılamaz durumdaki yapıların yüzde sekseni yıkılmış, harabe ve virane durumdadır. Bu metruk, yıkılmış, harabe ve virane binalar estetik açısından mahalleye kötü bir görüntü verdiği gibi, duvar duvara olan kullanılan binalara da zarar vermektedir. Şöyle ki bu metruk binaları fareler, sürüngenler, kulak böceği ve diğer börtü böcek işgal etmiş bir durumdadır. Kullanılan binalarla duvar duvara olan metruk binalardaki fareler, sürüngenler ve diğer zararlılar kullanılan binalara girip zarar vermektedir. Metruk binalara sahibinden izinsiz girme şansı olmadığı gibi bu zararlılara da müdahale etme şansı da yoktur. Yıkılmış harabe ve virane binaların enkazının sahibinden izinsiz kaldırmaya kimsenin yetkisi bulunmamaktadır. Metruk, yıkılmış, harabe ve virane yapıların bulundukları yerlerden dolayı sıkıntı yaşandığı ve bundan da mahalle halkı olumsuz etkilenmektedir. Aynı zamanda bu binalar çevreye tehdit oluşturduğu gibi suç mahalli (suç işlenecek yer) olmaya da yatkındır. Çünkü bu binalar boş, insanlar bu binalara girip her türlü olay yapabilirler.
Mahallede boş bir ahıra mahalle sakinlerinden birisi hayvanlarını bırakmış, bu metruk ahır hayvanların üzerine yıkılmış olup, on, on beş hayvanın telef olduğuna herkes şahittir. Çözüm önerimi sunmadan önce şunu belirtmek isterim ki mahallemiz Şenkaya ilçe belediyesine bağlı, Erzurum ili Büyük Şehir Belediyesi sınırları içerisindedir. Bu belediyelerde geçerli olan kanunlar artık mahallemizde de geçerlidir. Nasıl ki bu belediyeler il ve ilçe merkezlerinde böyle metruk, yıkık dökük binaların oluşmasına müsaade etmiyorsa mahallemiz de bulunan bu binaları hukuk kuralları içerisinde temizlemelidir diye düşünüyorum. Bu iş için önce Tütenocak Mahallesi Muhtarlığı ilçe belediyesine müracaatta bulunmalıdır. İlçe belediyesi ilgili birimleriyle bu işi çözebilir diye düşünüyorum. Şöyle ki ilçe belediyesi Fen işleri Müdürü, Mali Hizmetler Müdürü ve zabıta ekiplerince bu binalarla ilgili çalışma yapılıp, rapor hazırlanarak metruk binaların sahipleriyle iletişime geçerek yer tespiti yapılarak yıkım gerçekleştirilip ve enkazlar kaldırılarak temizlenip mahalle güzel bir görünüme ve yaşanılacak yer haline getirilebilir diye düşünüyorum. Bu bir öneridir. Belediyede bu işi çözemezse devletin diğer kuruluşlarına müracaat edilebilir. Mahallenin bu kötü durumundan dolayı gurbetteki insanlar mahallesine (Köyüne) gelmek istemiyor.
İkinci sorun Mahallemizde mahallenin sokakları dar olduğu için mahalle içi taşıt yolu bulunmamaktadır. Taşıt yolu olarak mahallenin çevresinde ki tapulu tarla, arsa ve harmanların üzerinden yer sahiplerinin rızası olmadan ulaşım sağlanmaktadır. Bu durum yer sahiplerini rahatsız etmektedir, bu arazi üzerinden motorlu taşıtla geçen komşusunu, yer sahipleri kırmak istememektedir. Farz edelim yol geçen bu tarlayı sahibi nisan ayında ekti ağustos ayına kadar bu tarla ekili kalacak adam ulaşımı nasıl sağlayacak. Eskiden motorlu taşıt yoktu insanlar kağnı arabasını köyün sokağından geçirebiliyordu. Ama şimdi köye gölet yapılıyor adam Tırla köyden geçmek istiyor nasıl geçecek, tapulu tarla, arsa ve harmanların üzerinden geçiyor. Bu konuda da çözüm önerim Tütenocak mahallesi muhtarlığı İlçe belediyesine müracaat ederek üzerinden yol geçen bu arazi sahipleriyle ilçe belediyesi iletişime geçerek bu arazileri kamulaştırarak ulaşım sağlana bilir. Ya da başka bir alternatif yol bulunabilir. Ama bence en doğrusu bu arazilerin kamulaştırılarak ulaşımın sağlanmasıdır. Çünkü bu yol diğer arazi sahiplerinin de kullanacağı yoldur. İlçe belediyesi merkezinde nasıl ki adamın tarlasını, arsasını, harmanını yol olarak kullanamıyorsa burada da kullanamaz bence. Hukukun herkese eşit olduğunu düşünüyorum. Bunlar benim önerilerim. Yanlış düşünüyor olabilirim, daha doğrusunu bilen varsa paylaşabilir.
TÜTENOCAKLI
30.12.2017
2018 YILININ DÜNYAYA VE ÜLKEMİZE HUZUR, MUTLULUK, BARIŞ, SAĞLIK VE ESENLİK GETİRMESİNİ DİLİYORUM.
TÜTENOCAKLI
31.08.2017
TÜM İSLAM ALEMİNİN KURBAN BAYRAMINI KUTLAR, HAYIRLARA VESİLE OLMASINI DİLERİM.
ADEM HOCA
10.07.2017
DERDİMİ SEVİYORUM;
BİLİYORUM Kİ DERDİMİ VEREN BENİ SEVİYOR
SEVEN SEVDİĞİNİN NAZINI ÖLÇÜYOR
SEVİLEN ÇEKMESİN DE NEYLESİN
ADEM ÖĞRETMEN
01.07.2017
KIRILMIŞ BİR KALBİN HESABI BU DÜNYAYA AĞIR GELİR.
ADEM TÜRKMEN
30.05.2017
KİŞİ SEVDİĞİNİ ALLAH'A EMANET EDERSE, BİR DAHA ONU GÖRMEDEN ÖLMEZMİŞ. ÖYLEYSE ALLAH'A EMANET OL A
Muharrem
08.04.2017
Söz konusu Tütenocak olunca meraklanıyorum çok güzel bilgiler aktarılmış tabi bilgileri herkesin gördüğünü okuduğunu sanmıyorum. Bilgi evrensel olmalı yeni kuşaklar bu bilgileri öğrenmeli gerekirse web sayfası bu işi daha da ilgi odaklı bir hale getirebilir. Yine de emeğinize sağlık eksik olmayın. Tütenocaklı'ya teşekkür ediyorum. Gizemli kişi. Hoşçakalın.
TÜTENOCAKLI
03.01.2017
TÜTENOCAK MAHALLESİNDE YAŞAM, BAZI ÖNERİLER VE YORUMLAR
Mahallenin nüfusu Kış aylarında Hafta içi 40(Kırk)kişi civarındadır. Kışın hafta sonlarında öğrencilerin İlçe merkezinden evlerine gelmeleri halinde 50(Elli) civarında olmaktadır. Karların erimesiyle birlikte ilkbahar aylarından itibaren gurbetçilerin Mahalleye gelmesiyle birlikte yaz aylarında 25-30 kişi artış göstererek nüfus 75-80 kişiye yükselmektedir. Ulaşım Yaz-Kış Minibüs-Otomobil ve Traktörle sağlanmaktadır. Mahallede 10-12 Hane yaşamını sürdürmektedir. Mahallede 1 Minibüs, 6 Traktör, 2 Otomobil Mevcuttur. Mahalle Şenkaya İlçe Merkezine 10 Km uzaklıktadır.Erzurum İl Merkezine ise 190 Km uzaklıktadır. Kars il Merkezine Selim İlçesi üzerinden 100 Km, Göle ilçesi üzerinden 130 km uzaklıktadır. Tarım Traktörle yapılmaktadır. Mahallede Hayvancılık (Sığır) yapılır. At, Eşek, Köpek, Kedi 3-5 tane mevcuttur. Tarla ekimi fazla yapılmaz. En fazla yem olarak çayır otu biçilir. Isınmada, Yakıt olarak odun, Tezek ve Kömür kullanılır. Ekmek, ilçe merkezinden satın alınır yada Köy fırınında pişirilir. Yemekler, Sobada, Tüplü Ocaklarda yada elektrikli fırınlarda yapılır. Mahallede Tarımda ve Hayvancılıkta çalışacak genç nüfus yoktur. Tarımda ve Hayvancılıkta 5-10 yıl kadar çalışabilecek 3-5 kişi orta yaş gurubu vardır. Gurbetten gelip bu mahallede çalışabilecek genç nüfus mevcut değildir. Çünkü gurbette dünyaya gelen gençler tarımdan, hayvancılıktan anlamadığı gibi, buradaki iklim ve köy yaşantısına da dayanamaz. Ancak her yaş gurubuna uygun, (Çocuklar hariç) herkesin yapabileceği, hem de yaz aylarını değerlendireceği işler vardır. Arıcılık (Sonbahara kadar), Kaz, Hindi ve Tavuk üretimi (Sonbahara kadar), Barajın bitmesi halinde, Meyve ve Sebze Yetiştirmek, Aktoprak, Aslangilin Kışla ve Köyaltında ve yakınlarında bunlar yapılabilir. Yetiştirilecek Meyveler, Elma, Erik, Ceviz, Kiraz, Armut, Dut, Üzüm, Kayısı, papaz Eriği vs. Patates, Domates, Salata, Fasulye, Şalgam, Pancar, Ayçiçeği, Kabak, Soğan, Kavun Karpuz, Maydanoz, Enginar, Pırasa, Böğürtlen, Ahududu, Kuşburnu, vs. Sonbahara kadar yetiştirilebilir. Hem bir vakit geçirilir, hem bazı ihtiyaçlar karşılanmış olur. Mahallede bulunan resmi daireler: İlkokul; öğrenci çok az olduğundan faal değil. Sağlık evi; Mahallede ve yakın Mahallelerde nüfus az olduğundan faal değil. Cami: Bazen imam bulunuyor, bazen bulunmuyor. Mahalle ilçe merkezine kuş uçuşu yaklaşık 2 Km olduğundan, ilçeden ezan sesi duyulmaktadır. İhtiyaçların çoğu ilçe Merkezinden sağlanmaktadır. Şimdilik hoşça kalın.
TÜTENOCAKLI
02.01.2017
TÜTENOCAK MAHALLESİNDE EĞİTİM, KÜLTÜR, GELENEK VE GÖRENEK

Tütenocak Mahallesinde Osmanlı Döneminde, Büyüklerimizden edindiğimiz bilgilere göre Medrese Eğitimi verilmekte imiş. Okuma yazma Arap Harfleri ile azda olsa varmış. Mahallenin Camisi 1890'lı yıllarda yapılmış. Camii İbadethane olarak kullanılmasının yanında Kuran kursuda vermekte idi. Liseyi bitirdikten sonra kendim ve yaşıt arkadaşlarımda bu camide kuran okumayı öğrendik. Allah'a çok şükür şimdi kuranda okuyabiliyoruz. Cumhuriyet döneminde ise yeni harf inkılabının ardından tahminen 1933, 1934 yada 1935 yılından itibaren Tütenocak İlkokulu Eğitim ve öğretime başlamış. O zamanlar Şenkaya İlçe olmadığı için 1946 yılına kadar büyük ihtimalle Sarıkamış yada Oltu ilçe Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı olarak eğitim vermiş. Şöyle ki 1925 doğumlu büyüklerimizin bu okulda Eğitim gördüklerini biliyoruz. Okulun ilk açıldığı dönemlerde üçüncü sınıfa kadar Eğitim varmış. Daha sonraları beş yıl eğitim vermeye başlamış. Tütenocak Mahallesi Foto Galerisinde görünen Tütenocak İlkokulu binası Eski okulun yerine yapılarak 1966 yılında Eğitim vermeye başladı bizzat kendim biliyorum. Okulun, en yoğun öğrencisi olduğu dönem, 1965 ile 1975 yılları arasıdır. 1930'lu yıllarda eğitime başlayan okul, taşımalı eğitime geçilince yalnızlığa terk edildi.

Mahallenin Kültürü, Eğitim seviyesine bağlı olarak, teknolojik gelişmelere göre değişiklik göstermektedir. Kültür bir yaşayış ve düşünce tarzıdır. Toplumun maddi ve manevi özelliklerinin bütünüdür. Misal: Mahalleye yol, su, elektrik, telefon ve internet gelince insanların yaşayışları da değişti. Yol yapılınca At'la yolculuk yerine, Taşıtla yolculuk yapıldı, Evlere Su alınınca Çeşme'den evlere Kovalarla su taşıma işi sona erdi, evdeki musluğun vanası çevrilip su ihtiyacı karşılandı. Elektrik gelince, Gaz lambası yerine Elektrik ampulü kullanılmaya başlandı. Evde Televizyon seyredildi, Buzdolabı, Çamaşır, Bulaşık makinaları, Elektrikli Ütü, Elektrikli şofben vs. kullanılmaya başlandı. Adeta Çağ atlatıldı. Mahalle Kültür değişimine uğradı. Şu anda Mahallenin Gelenek ve Göreneği bilinmemektedir. Eski Gelenek ve Göreneklerimiz kaybolmuş durumda. Zaten Mahallede az bir nüfus yaşamaktadır. Şu an değil Mahallede, Köyde; Ülkenin her yanında insanlarda boşluk var. Maddi durumu biraz iyi olan insanlar nasıl lüks yaşantıya geçebilirim, nasıl lüks otomobilim, Evim, Eşyam, yatım, yazlığım, villam vs. olur, bunun hesabını yaparken, bunlara kavuşamayınca üzüntü ve mutsuzluk yaşarken, Kimisi İşim olsun, başımı sokacak evim olsun, evimin ihtiyaçlarını karşılayacak kadar gelirim olsun diye hesap yapıp bunlara kavuşamayınca üzüntü ve mutsuzluk yaşarken, Kimisi de açlık ve susuzlukla mücadele verirken üzüntü ve mutsuzluk yaşamaktadır. Kimisi de bolluk içinde yüzmektedir. Allah sonumuzu hayra çıkara. Hoşça Kalın.
TÜTENOCAKLI
28.12.2016
TÜTENOCAK MAHALLESİNDE TURİZM VE TATİL

TÜTENOCAK MAHALLESİNDE Turizm ve tatil yapılmamaktadır. Ancak TÜTENOCAK'TA Güzel ve hoş bir yapıya sahip doğa harikası yerler mevcuttur. Ama bunların projelendirilip faaliyete geçirilmesi lazım. Kısaca Özetlenecek olursa aşağıda belirtilen işlerin yapılması lazım.
1-Baraj çevresinde Tabiat parkı ve mesire yerler, piknik yapılacak yerler yapılabilir.
2-Dağ yürüyüşü düzenlenebilir. HÜSEYİNDEDE DAĞI VE KARABEKİRPAŞA DAĞI (ÇIPLAK DAĞI) ZİRVELERİNDEN, Doğu Karadeniz dağları, ALLAHUEKBER dağı, Şenkaya ve Mahalleleri yaylaları, Sarıkamış Ormanı, Şenkaya ve Göle Ormanları, BARDIZ Deresi, SOĞANLI Dağı, SARIKAMIŞ HAREKATI VE DOĞU CEPHESİNİN düzenlendiği o yöredeki alanlar Kamera ile yada Çıplak gözle seyredilebilir.
3-Barajın kurulacağı Tekneler Deresi üzerinde bulunan ÇAĞLAYAN ŞELALESİ, Dere içi dolgu yapılarak 20-30 metre Yüksekliğe çıkarılabilir.
4-Aktoprak mevkiinin En üst yamacında yer alan Doğa Harikası "İT KAYASI" OYÜZ ÇUKURU mevkii üst yamacının Tepe noktasından seyredilebilir.
5-Aktoprak Tarlaları ve KÖYALTI Tarlaları ve benzeri yerlerde bağ bahçe ürünleri yetiştirilerek buralar gezilecek, görülecek, vakit geçirilecek yerler haline getirilebilir.
Yukarıda sıralanan işler Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Orman ve Su İşleri Bakanlığı, Turizm ve Kültür Bakanlığı, Erzurum Büyükşehir Belediyesi (TÜTENOCAK, Büyükşehir Belediyesi sınırları içerisinde) Şenkaya Belediyesinin Ortak katkılarıyla Yapılabilir. TURİZM Konusu detaylı olarak Mesaj Panosunda yazacağım. Şimdilik bu kadar. Hoşça Kalın.

TÜTENOCAKLI
25.12.2016
TÜTENOCAK MAHALLESİNİN YERALTI VE YERÜSTÜ KAYNAKLARI:

Tütenocak mahallesinin yer altı kaynakları fakirdir. Ancak çok az miktarda kireç taşı bulunur. Mahallemizin yamaçlarında, geçirimsiz bir tabakanın (Kisli tabaka) yeryüzünü kestiği yerlerde Su kaynakları (Yani gözeler) oluşmuştur. Bu su kaynaklarının (Gözelerin) sayısı yirminin üzerindedir. Bu suların hepsinin de bol mineralli şifalı sular olduğunu düşünüyorum. Şöyle ki hiçbir ilmi ve tıbbi araştırma yapılmamıştır ama gözlemlerimizden şunu iyi biliyoruz ki sindirim sisteminde, yediğimiz yiyecekleri midemizde çok kolay eritmektedirler. İster yağlı ye, ister yağsız yemek ye, ister çok ye, ister az ye, bu sularla sindirim çok kolay olmaktadır. Çünkü bu mahallede doğup, bu mahallede yaşayan (Gurbete gidenler hariç) hiçbir insanın Mide rahatsızlığı veya hastalığı geçirdiğini duymadım. Tabi ki buradaki üretilen ürünlerle beslenmek şartıyla, temiz bol oksijenli havanın etkisiyle genellikle burada yaşayan insanların yaşam süresi ortalama Seksen beştir. Doksan, Doksan beş, hatta Yüz yaşına kadar yaşan insanlar vardır. Su konusu üzerinde bu kadar durmamın nedeni, yaşam susuz olmaz.Mahallenin Yeraltı ve Yer üstü kaynaklarında Altın, Gümüş, Bakır, Krom, Mermer, Kömür, Petrol vs. yok ama Altınsız, Gümüşsüz vs.siz yaşanır, ama susuz yaşanmaz, Su hayat demektir. Şehirlerde Altını bozduruyoruz paraya çeviriyoruz bu parayla su alıyoruz. Demek ki su Altındır. Mahallenin Altını da bu kaynak sulardır. Çölde Su olmadığından Su orada çok kıymetlidir. Petrol Ülkelerinin birçoğu çöldür, Petrolü verip su alıyorlar. Mahallede bulunan bu Su kaynaklarının (Gözelerin) birçoğu Su borularıyla bir araya toplanabilir. Şöyle ki en yüksekte bulunan Isırganlı göze ile Eğriçayır gözesi birleşerek Berlik Mevkiine, Eskiyaylanın Göze ile Tekçam ve Söğütlü Gözesi Berlik Mevkiinde, Mahallenin Çeşme Suyu ile birleştirilebilir. Yine Aliçayırları Gözelerinin birleştirilerek Mahallenin merkezine akıtılabilir. Belki çok yakın zamanda dünya Su savaşları yapacak. Allah kimseyi susuz bırakmasın. Amin. Su demişken biraz da KAR üzerinde durmak istiyorum. Mahallemiz yüksek rakımlı bir yerde kurulmuştur. En yüksek rakım 2656 metre Hüseyindede dağı zirvesidir. Bu yörede iklim kış aylarında soğuk ve kar yağışlı olunca, KAR kalınlığıda bir veya bazı yüksek yerlerde bir buçuk metreye kadar yükselmektedir. Mahallemize Hüseyindede dağının hemen en alt yamacında Tütenocak Barajı yapılmaktadır. Bu Baraj her ne kadar ilkbaharda KAR suları ile dolacaksa da Haziran ayının ilk haftasından sonra Kar suları sona erecektir. Barajın su kaynağı da yağmur sularının ve iki göze suyunun (Isırganlı ve Eğriçayırın gözeleri) haricinde kuruyacaktır. Ben bir fikir yürütmek istiyorum, olsun ya da olmasın, eleştiri asla istemem, başkasının fikrine saygı duyarım, ama eleştirmem. Hüseyindede dağı yamacında CILBAYIR Mevkiinin en üstbaşında Mağaraların bulunduğu yerde güneşe çok az görecek şekilde yönü kuzeye bakacak Taban 1000x20=20.000.Metre Kare(20.dönüm), Yükseklik 10 metre olacak şekilde KAR ÇUKURLARI oluşturularak 200.000 Metreküp su kaynağı elde edilmiş olur. Aynı Zamanda komşu mahallenin YAYLANIN MEŞESİNİN En üst yamacı da aynı şekilde KAR ÇUKURU oluşturulabilir. O zaman Barajın Su Yaz boyunca hiç eksilmez. Bu konuda iyi bir proje hazırlamak lazım diye düşünüyorum. Hakkımıza hayırlısı olsun.

YERÜSTÜ KAYNAKLARIMIZ: Mahallemizin yer yüzeyi bazı yerlerde yer yer KAYA parçalarından oluşmuştur. Bu kaya parçalarının en yüksek kayası İT KAYASI dır. Mahallemizin her mevkiinde irili ufaklı kaya parçaları mevcuttur. Kayaların var oluşunun zararları olmadığı, ancak faydasının olduğu bilinmektedir. Ülkemiz deprem kuşağında yer almaktadır, mahallemizde ikinci derecede deprem kuşağında yer olmaktadır. Mahallemizin yerleşim yeri zemini kayalık olduğu için bunca olan depremlerde can ve mal kaybı olmadığı gibi çimentosuz, harçsız yapılan binaların hiç birisinde yıkıntı olmamıştır. Allah felaketlerden bizleri korusun.

İkinci olarak Mahallemizin yer yüzeyi "KARATOPRAK" la kaplıdır. Yer yüzeyinde genellikle yarım metreye kadar humuslu toprakla kaplanmıştır. Bu toprak dünyanın en verimli toprağıdır. Bu Toprak Ülkemizde en yaygın olarak ERZURUM-KARS platosunda oluşmuştur. Fazla yıkanmadıkları için kireç bulundurmayan, minareli zengin topraktır. İklimin elverdiği ölçüde, sulamanın olması halinde bir çok ürün yetiştirilebilir. Allah bol bereketli ürünler ihsan eylesin hoşça kalın.

TÜTENOCAKLI
23.12.2016
TÜTENOCAK MAHALLESİ FLORASI (BİTKİ ÖRTÜSÜ)
MANTARLAR: Yenilebilen Mantarlar 2-Zehirli Mantarlar (Bitki değiller) YOSUNLAR:1-Su Yosunları 2-Ağaç Yosunları
YETİŞTİRİLEN TARLA VE BAĞ-BOSTAN ÜRÜNLERİ: Buğday, Arpa, Yulaf, Korunga; Fiğ, Çavdar, Ayçiçeği, Mısır, Patates, Pancar, Nohut, Turp, Şalgam, Soğan, Salata, Domates, Fasulye, Havuç, Tere, vs.
YETİŞTİRİLEN MEYVELİ VE MEYVESİZ AĞAÇLAR: Elma, Erik, Ceviz, Dut, Kiraz, Vişne, Armut, Kayısı, Üzüm, vs. bunların yetiştirildiği yerler: Venkderesi, Aktoprağın dere, Aslangilinkışla dereiçi, Cevizliboğaz, Tütenocak Mahallesi ev bahçelerinde mevcuttur.Sarol (Papaz eriği),Alıç, Söğüt, Kavak, Dişbudak, Çam Ağacı, Ardıç Ağacı, Yabani Kavak Ağacı, Dikenli Ardıç Ağacı, Ahlat Ağacı (Banda, Yaban Armudu), Akasya Ağacı, vs. bunların bazıları mahallenin ev bahçeleri ve dere kenarlarında yetişir. Bazıları ise Doruktepe, Ninni Tepe ve yamacında, (Çam ağaçları) Aktoprak Mevkiinde, Kırda ve bayır'dada yetişir.
YETİŞEN MEYVELİ VE MEYVESİZ BİTKİLER: Böğürtlen, (Aktoprağın derede, Tekçam ve Söğütlü mevkiinde), Kuşburnu (Her yerde); Gül, Öküzgözü, Yaban Mersini, Çilek, Yabani çilek, Kızamık, Lilik (Kuş Üzümü), Tavşan Elması, Kekik Otu, Çiriş Otu (Pırasa), Süpürge Otu, Medik, Gelin Parmağı, Boğa Dikeni, Kekire, Yemlik Otu, Kımı Otu, Nilüfer Çiçeği, Çoban Çiçeği, Sünbül, Menekşe, Papatya, Haşhaş Otu, Cimav, Ayı Ekmeği, Horoz Gözü, Çiğdem, Lale, Kuzu Kulağı, Isırgan Otu, Evelik, Üçgüllü Ot, Bağa Yaprağı, Kuş Ekmeği (Madımak), Kızılca Otu, Mayıs Çiçeği, Yavşan Otu, Deve Dikeni, Topuz Otu, Adol, Karga Soğanı, Ebegümeci, Nane, Yarpuz Otu, At Kuyruğu, Sakız Otu (Aktoprakta Yetişir), İt Üzümü, Çörek Otu, Aslan Pençesi, vs. bunlar isimlerini bildiğimiz bitkilerin bazıları, ama bitkinin kendisini görüpte ismini bilmediğimiz belki binden fazla bitki bulunur. Kısacası mahallemiz ve yöremizi bir botanik bahçesine benzetebiliriz, yoksa saymakla bitiremeyiz. Zaten Yöremizin bol Oksijenli ve Temiz havaya sahip olması Yükseltiden değil, bitki örtüsünden kaynaklanmaktadır. Yöre insanının sağlıklı olmasını Temiz Suyuna, Temiz Havasına (Bitki Örtüsündenden dolayı) ve Doğal besin kaynaklarından (Organik)beslenmesine borçludur. Örneğin Yöre insanı yetiştirdiği ürünlere ilaç kullanmaz, Fenni gübre yerine Hayvan gübresi kullanır, yada hiç kullanmaz. Kışında Kar ve Soğuk Hava Mikrop barındırmaz. Niye yiyecekleri -18 derecede buzdolabında saklarız ? Çünkü -18 derecede mikroplar çoğalmaz da ondan. Kışın Tütenocak mahallesi -18 derece değil -30 ve -40 dereceyi bulduğu günler oluyor. Allah herkese sağlık ve sıhhat nasip etsin.
Şimdilik hoşça kalın.
TÜTENOCAKLI
21.12.2016
TÜTENOCAK MAHALLESİ VE MÜCAVİR ALAN FAUNASI
KUŞLAR: 1-Kızıl Şahin 2-Kaya Kartalı 3-Doğan (Kerkenez) 4-Kınalı Keklik 5-Çil Keklik 6-Kaya Güvercini 7-Guguk Kuşu 8-Baykuş 9-Tarla Kuşu 10-Taraklı Kuş 11-Ağaç Kakan 12-Ardıç Kuşu 13-Kara Karga 14-Leş Kargası 15-Ekin Kargası 16-Saksağan 17-Sığırcık 18-Saka Kuşu 19-Kuşa benzeyen (Memeli) Yarasa GÖÇMEN KUŞLAR:1-Turna 2-Leylek 3-Yabani Ördek
KEMİRİCİLER: 1- Kar Faresi 2-Tarla Faresi 3-Ev Faresi 4-Kör sıçan 5-Sincap 6-Tavşan 7-Gelincik
SÜRÜNGENLER: 1-Kertenkele 2-Yılan 3-Solucanlar 4-Kırkayak
KURBAĞALAR:1-Kara Kurbağası 2-Su Kurbağası
BALIKLAR:1-Alabalık 2-Sazan
YABANİ HAYVANLAR:1-Kurt 2-Ayı 3-Tilki 4-Domuz 5-Vaşak (Çok nadir görülür)
YABANİ AV HAYVANLARI:1-Av Keçisi 2-Ceylan
EVCİL HAYVANLAR: 1-Koyun 2-Keçi 3-Sığır 4-At 5-Eşek 6-Katır 6-Kedi 7-Köpek vs. eskiden Manda da beslenirdi.
EVCİL KUŞLAR:1-Tavuk 2-Kaz 3-Hindi vs.
BÖCEKLER:1-Arı 2-Kelebek 3-Eşek Arısı 4-Tırtıl Böceği 5-Sivrisinek 6-Kene 7-Mayıs Böceği 8-Patates Böceği 9-Süne Böceği 10-Kulak Böceği(Başka ismi olabilir) vs. böcek türleri yaşamaktadır. Yöremizin soğuk iklime sahip olmasına rağmen bu kadar canlı yaşaması sevindiricidir. Şimdilik bu kadar yine devam ederiz. Hoşça kalın.
TÜTENOCAKLI
20.12.2016
Şimdi de biraz mahallemizin coğrafi konumundan bahsedeceğim. Tütenocak mahallesi mahalle merkezi deniz seviyesinden 1920 metre (Rakım) yüksekte bir yerde yer almaktadır. Mahalle engebeli bir arazi yapısına sahip olduğu için rakım her yerde aynı değildir. En düşük rakım Vank deresi köyiçi merkezi 1470 metre rakımlıdır. En Yüksek Rakım ise Hüseyindede dağı zirvesi 2656 metre rakımlıdır. Şimdide Tütenocak mahallesinin bazı mevkilerinde değişik noktalardaki rakımları sıralayalım. Cevizliboğaz dere içi altbaşı:1690 metre, Cevizliboğaz dere içi üstbaşı :1765 metre, Oyüzün çukurlardaki ceviz ağacının olduğu nokta:1800 metre, İt kayasının kaya dibi:1720 metre, İt kayasının kaya başı:1765 metre, Taşardı:1870 metre, Taşardının sırtın altbaşı:1870 metre, Taşardının sırtın üstbaşı:1926 metre, Aktoprak peygamber taşı:1710 metre, Aktoprak Çifteler:1741 metre, Aktoprak Bandanın olduğu nokta:1773 metre, Aktoprak Mezarlık:1784 metre, Aktoprak Kilesinin tarlanın altbaşı:1798 metre, Aktoprak Kilesinin olduğu nokta:1810 metre, Aktoprak eski köy yerindeki su havuzu:1797 metre,Aktoprak Kapıönü tarlalar :1778 metre, Aktoprak Çalılı kuzey en aşağıdaki tarla:1672 metre, Aktoprak Çalılı kuzey Çukur tarla :1697 metre, Aktoprak düzlüğü tarlalar:1747 metre, Aktoprak sakızlık tarlaları:1775 metre, Aktoprak değirmen:1800 metre, Kurudereler:1827 metre, Çatallar Şelalenin üstü:1840 metre, Çatallar göze:1892 metre, Çatallar çayırlar:1882 metre, Köyünönü çayırlar :1917 metre, Köy ilkokulu :1938 metre, Köy su deposu:1942 metre, Köy camii:1925 metre, Köyün en altbaşı ev:1904 metre, Köyün en üstbsşı ev:1941 metre, Ali çayırları:1924 metre, Ali çayırlarının sırt 1918 metre, Ali çayırlarının dere (orta yerinde) 1916 metre, Köyaltı Güzlükoğlu:1876 metre, Köyaltı Köy mezarlığı:1870 metre, Köyaltı Taşbaşı tarla :1873 metre, Köyaltı Şetonun boğazı en alt tarla:1836 metre, aslangilin kışla Kom yeri :1686 metre, aslangilin kışla en üstte çukur tarla :1756 metre, Televizyon verici olduğu sırt:1846 metre, Aslangilin kışlanın yamacın en üstbaşı:1866 metre, Televizyon vericisinin olduğu sırtın tarlalar köy yolunun hemen altı:1866 metre, Damardı tarlaları:1927 metre, Demirciler orta yerdeki tarla:1963 metre, Büyük yokuş:2032 metre, Çatak çayır:1989 metre, Tekçamın çayırlar Çam Yakını:2122 metre, Ninni Tepe alt tabanı:2106 metre, Ninni tepe yamacın üstbaşı:2211 metre, Eski yayla dam yıkıntılarının olduğu nokta:2274 metre, Eski yaylanın düzü:2307 metre, Yaylanın çayırı:2367 metre, Yaylanın çayırının üstbaşı:2420 metre, Isırganlının arkaç (Ağıl):2447 metre, Yeni yayla:2447 metre, Boran çayırı Baraj alanı:2180 metre, Borançayırı Eğri çayırın göze:2269 metre, Doruktepe Orman alanı:2243 metre, Şorakların çayırlar :2186 metre, Cin mağaraları:2126 metre, Kuzu gölü alt yolda:2103 metre, Kuzu gölü üst yolda:2118 metre, Çağlanın dere Kalanın başı:2038 metre, Kahanlık çayır:2017 metre, Kahanlık sekilerin üstü tarlalar:1993 metre, Hıncirek mağaraları çayır:2045 Metre, rakımlar uydudan ölçülmüştür.Bu ölçümlerden anlaşılmaktadır ki yükseltiğe göre meyve, sebze, ve diğer ürünler yetişebilir. Bugünlük bu kadar. Hoşça kalın.
TÜTENOCAKLI
17.12.2016
Toplam Ormanlık alan yaklaşık 483 dönümdür. Mahalle sınırları içerinde yaklaşık yirmi adet yer altı su kaynağı mevcuttur. Öyüzün göze yaklaşık rakım 1820 metredir, Taşardı dik taşın göze 1820 metre, Cevizliboğaz göze 1820 metre, Aktoprak sakızlığın göze 1768 metre, Aktoprak kayadibi göze 1827 metre, Kuruderelerin göze 1829 metre, alikonun göze 1807 metre, Çatalların göze 1892 metre, Kuyuların göze 1910 metre, Ali çayırları gözeleri 1930 metre, Kisliğin aşağısı göze 1957 metre, Kuyular Abit babanın göze 1930 metre, Köyün İçme suyu göze 1946 metre, aslangilin kışlanın göze 1725 metre, Tekçamın göze 2131 metre, söğütlünün arkacın yakını göze 2206 metre, Eskiyaylanın göze 2264 metre, Eğriçayırın göze 2266 metre, Isırganlının göze 2351 metre yaklaşık rakımlardan kaynamaktadır.Bu suların hepiside içme suyudur.Dünya su savaşları yapacağı zaman bu su kaynakları iyi değerlendirmeli, bu sular boşa akıp gitmektedir.Bu sular insan sağlığı için çok faydalı olduğunu düşünüyorum. Şimdilik hoşça kal. Yine devam ederiz.
ADEM TÜRKMEN
26.11.2016
Tütenocak yurt
Tütenocak hayat
Tütenocak umut
Tütenocak rüya
ADEM TÜRKMEN
30.10.2016
RÜYADA YAŞAMAK
YILDIZLARI YAKALAMAK
MUTLU OLMAK İSTERSEN
BU KÖYDE YAŞA
TÜTENOCAKLI
13.09.2016
TÜRK-İSLAM ALEMİNİN KURBAN BAYRAMINI KUTLAR NİCE BAYRAMLARA KAVUŞMAYI YÜCE ALLAHTAN NİYAZ EDERİM.
TÜTENOCAKLI
04.08.2016
ŞENKAYA İLÇESİ TÜTENOCAK MAHALLESİ SİTESİ HAYIRLI OLSUN

2014 Yılında kurulan Türkiye'nin yerel sitesi Yoreler.net'e üye olmadan birkaç saniye zaman ayırarak Şenkaya Tütenocak Mahallesinin elinizde bulunan resimlerini paylaşmak, köy hakkında bilgi eklemek ister misiniz? Ülkemizin her köşesinin resimlerini sizlerin katkılarıyla bu sitede arşivliyoruz.

Sizler de paylaşımda bulunarak Şenkaya Tütenocak Mahallesinin yıllarca yayında kalacak olan resim arşivlerini oluşturabilirsiniz.
Şenkaya Tütenocak Mahallesi İstatistikleri
Ziyaret Eden Toplam Tekil İp Adresi sayısı 286
Toplam Sayfa Görüntülenme Sayısı: 753
Toplam Resim Sayısı: 424
Toplam Mesaj Sayısı: 33