Gümüşhane
Kürtün

Kürtün Beşir Köyünü tanıyalım

Beşir Köyü Gümüşhane ilimizin Kürtün ilçesine bağlıdır. 2018 TUİK Nüfus verilerine göre Kürtün Beşir Köyümüzde toplam 54 kişi yaşamaktadır.
Beşir Köyünün posta kodu 29832 olarak belirlenmiştir. Gümüşhane il merkezine 86 km. mesafede yer alan Beşirköy Köyü Kürtün ilçe merkezine yaklaşık 31 km. uzaklıktadır. Köyün rakımı 1610 metredir.

Devamını  Mehmet DAVUT Yazdı. 09.09.2017 Beşir köyünde hayvancılık ve arıcılık yapılmaktadır. Üç mahalleden oluşmaktadır. Camili Mahallesi, Hasanlı Mahallesi ve Beşir köyüne yazın yazlıkçılar gelmektedir. Çevresinde ormanlar mevcuttur. Yamaç arazi üzerine kuruludur. Tarihi bir camisi vardır. Daha önceleri yaklaşık yirmiye yakın köyün insanları bu camiye cuma namazı kılmaya gelirlerdi. Kullanılmayan bir ilkokulu vardır. Dağların zirvesine yakındır.

Beşir Köyü Resim Galerisi

Hasan Esen
30.06.2019
1500'lü Yıllardan kalan Osmanlı kayıtlarında Beşir Köyünün adı geçer. Bundan dolayı köyün çok eski bir yerleşim yeri olduğu ve adının günümüze kadar değişmeden geldiğini anlıyoruz. 1916 Yılında çevre köylerle beraber Rus işgaline uğrayan Beşir Köyü, 1918 yılında işgalden kurtulmuştur. O günlerden kalan siper yerleri, köyün dağlık kesiminde görülür. Beşir Köyü adına PDF dosyası olarak yazdığım kitap, "Geçmişten Günümüze Beşir Köyü" olarak internetten aranıp okunabilir.
(2)

2014 Yılında kurulan Türkiye'nin yerel sitesi Yoreler.net'e üye olmadan birkaç saniye zaman ayırarak Kürtün Beşir Köyünün elinizde bulunan resimlerini paylaşmak, köy hakkında bilgi eklemek ister misiniz? Ülkemizin her köşesinin resimlerini sizlerin katkılarıyla bu sitede arşivliyoruz.

Sizler de paylaşımda bulunarak Kürtün Beşir Köyünün yıllarca yayında kalacak olan resim arşivlerini oluşturabilirsiniz.
Kürtün Beşir Köyü İstatistikleri
Ziyaret Eden Toplam Tekil İp Adresi sayısı 69
Toplam Sayfa Görüntülenme Sayısı: 26
Toplam Resim Sayısı: 5
Toplam Mesaj Sayısı: 1