Aksaray Eskil

Eskil Eşmekaya Kasabasını tanıyalım

Eşmekaya Kasabası Aksaray ilimizin Eskil ilçesine bağlıdır. 2012 TUİK Nüfus verilerine göre Eskil Eşmekaya Kasabamızda toplam 2668 kişi yaşamaktadır.
Eşmekaya Kasabasının posta kodu 68802 olarak belirlenmiştir.


Eşmekaya Kasabası Aksaray il merkezine 56 km. bağlı bulunduğu Eskil ilçesine ise 16 km. uzaklıktadır. Eşmekaya Kasabası denizden yaklaşık 965 metre yüksekliktedir. Yeni Mahalle, Kayacık Mahallesi, Camikebir Mahallesi ve Yeşilyurt Mahallesi adlarıyla 4 ayrı mahalleden oluşmaktadır.

Coğrafi Yapı

Tuz Gölünün güneyinde Konya - Aksaray karayolu üzerinde düz bir plato üzerine kurulmuş bir kasabadır.

İklimi

Bozkır - Karasal iklimin etkisi altında yer alan kasabada yıllık yağış miktarı oldukça düşüktür.

Eşmekaya Tarihi

Kasaba Atçeken Aşireti adlı bir Türkmen aşireti tarafından kurulmuştur. Osmanlılar zamanında yetiştirdiği atlarıyla ünlü bir yerleşim yeridir. 1530 Yılına ait vilayet defterinde ismi Eşe köyü olarak geçmektedir.

Tarım

825 Haneden meydana gelen köyde Arpa, Ayçiçeği (Yağlık), Buğday (Ekmeklik), Buğday (Makarnalık), Ceviz, Çavdar, Elma (Diğer), Elma (Starking), Fiğ, Korunga, Mısır (Dane), Mısır (Silaj), Şekerpancarı, Yonca, Yulaf gibi tarım ürünleri yetiştirilmektedir.

Eşmekaya Kasabası Resim Galerisi

Sitemize henüz Eşmekaya Kasabası ile ilgili bir resim yüklenmemiştir.

İlk resimi BURAYA tıklayarak ÜYE OLMADAN siz ekleyin.

2014 Yılında kurulan Türkiye'nin yerel sitesi Yoreler.net'e üye olmadan birkaç saniye zaman ayırarak Eskil Eşmekaya Kasabasının elinizde bulunan resimlerini paylaşmak, köy hakkında bilgi eklemek ister misiniz? Ülkemizin her köşesinin resimlerini sizlerin katkılarıyla bu sitede arşivliyoruz.

Sizler de paylaşımda bulunarak Eskil Eşmekaya Kasabasının yıllarca yayında kalacak olan resim arşivlerini oluşturabilirsiniz.
Eskil Eşmekaya Kasabası İstatistikleri

Ziyaret Eden Toplam Tekil İp Adresi sayısı 64
Toplam Sayfa Görüntülenme Sayısı: 78
Toplam Resim Sayısı: 0
Toplam Mesaj Sayısı: