Besni Kutluca Köyünü tanıyalım

Kutluca Köyü Adıyaman ilimizin Besni ilçesine bağlıdır. 2012 TUİK Nüfus verilerine göre Besni Kutluca Köyümüzde toplam 1268 kişi yaşamaktadır.
Kutluca Köyünün posta kodu 02320 olarak belirlenmiştir. Adıyaman Besni ilçemizin sınırları içerisinde yer alan Kutluca Köyü , Adıyaman il merkezine 68 km. uzaklıktadır. Köy Besni ilçe merkezine ise 18 km. mesafededir. Kutluca Köyünün ortalama yüksekliği 651 metredir.

Besni ilçesinin güneyinde verimli bir ova üzerine toplu olarak kurulmuş olan Kutluca köyü 300 haneden meydana gelmektedir. Köyde ilkokul, ortaokul ve sağlık ocağı vardır. Köyün eski ismi Fal'dır. Fal ismi daha sonra Kutluca olarak değiştirilmiştir. Ancak halk arasında hala Fal ismi yoğun olarak kullanılmaktadır. Köyde Akdeniz ikliminden karasal iklime doğru bir geçiş iklimi özelliği hakimdir. Köyde fırın, berber, benzinlik, internet cafe, manav, kahvehane ve çok sayıda market bulunmaktadır.

Kutluca Köyü Resim Galerisi

Arif celik
02.01.2019
Köyümüzün tarihi çok eski milattan önceki tarihlere dayanıyor. Fal ismi eski sür Yenice'den gelme bir kelime köyümüzde tarihi bir Hüyük vardır. Urfa anıtlar kuruluna bağlı olmak üzere 1. derecede sit alanıdır. Turistik olarak görülüp gezilmesi gereken bir yerdir. Ayriyeten köyümüzde kilittaşı çalışması yapılmıştır, sokaklarımız asfalttır ve köyümüz merkezi bir köydür. Yaklaşık köyümüzden 14 15 tane köye yol geçmektedir. İnsanları Kürt olmasına rağmen genellikle Türkçe konuşulmaktadır. Diğer köylere göre kültürel olarak çok ileridir.
(2)
MEHMET SÜRÜCÜ
16.03.2018
Benim dedem de Fal köyünden gelmiş. Teyzesinin oğlu Rahmetli oldu. Sağ iken Hacı dede (Hacı Yıldız) 2 kez evimize geldi. Oğullarından torunlarından telefonunu bildiklerinizi yazarsanız sevinirim. Mehmet SÜRÜCÜ (KAHRAMANMARAŞ)
(6)
NAZ
08.03.2018
ECE HANIM BEN KÖYÜNÜZE ATANDIM BANA KÖYÜMÜZÜN VE KURAN KURSUMUZUN RESİMLERİNİ BU SAYFAYA ATABİLİR MİSİNİZ
(14)
ece temiz
02.03.2016
Köyümüz harikadır ziyaret etmenizi tavsiye ederim.
(14)

2014 Yılında kurulan Türkiye'nin yerel sitesi Yoreler.net'e üye olmadan birkaç saniye zaman ayırarak Besni Kutluca Köyünün elinizde bulunan resimlerini paylaşmak, köy hakkında bilgi eklemek ister misiniz? Ülkemizin her köşesinin resimlerini sizlerin katkılarıyla bu sitede arşivliyoruz.

Sizler de paylaşımda bulunarak Besni Kutluca Köyünün yıllarca yayında kalacak olan resim arşivlerini oluşturabilirsiniz.
Besni Kutluca Köyü İstatistikleri
Ziyaret Eden Toplam Tekil İp Adresi sayısı 59
Toplam Sayfa Görüntülenme Sayısı: 10
Toplam Resim Sayısı: 4
Toplam Mesaj Sayısı: 4