Adıyaman
Kahta

Kahta Menzil Köyünü tanıyalım

Menzil Köyü Adıyaman ilimizin Kahta ilçesine bağlıdır. 2012 TUİK Nüfus verilerine göre Kahta Menzil Köyümüzde toplam 1062 kişi yaşamaktadır.
Menzil Köyünün posta kodu 02450 olarak belirlenmiştir. Menzil Köyü Adıyaman il merkezine 75 km. bağlı bulunduğu Kahta ilçesine ise 42 km. uzaklıktadır. Menzil Köyü denizden yaklaşık 620 metre yüksekliktedir.

Menzil köyü Nakşibendi tarikatının Anadolu'daki merkezlerinden birisi olması nedeni ile Kahta ilçesinin diğer köylerinden faklı olarak nüfusu azalmamakta hızla artmaktadır. Türkiye'nin her köşesinden hemen hergün yüzlerce kişi Menzil köyüne gelerek burada bulunan Nakşibendi büyüklerini ziyaret etmektedirler.

Menzil köyü Anadolu'ya yıllardır ışık saçan maneviyat merkezlerinden biridir. Köyde köy halkının ve ziyaretçilerin her türlü ihtiyaçlarına cevap verecek market, lokanta, fırın, çay ocağı, benzin istasyonu gibi yerler bulunmaktadır. Bunun yanı sıra tekkede de ziyaretçileri ağırlayacak altyapı mevcuttur. Köyde ilkokul ve ortaokul vardır. Önceleri köyde sağlık ocağı yoktu. Köy halkı sağlık hizmetini komşu köy olan Akıncılar köyündeki sağlık ocağından ya da Kahta merkezdeki sağlık kuruluşlarından sağlıyorlardı. Ancak köy nüfusunun artması ve hergün yüzlerce insan tarafından köyün ziyaret edilmesi nedeni ile köye bir Aile sağlığı merkezi kurulmuştur.

Köyün en önemli geçim kaynağı ticaret, tarım ve hayvancılıktır.

Menzil köyünün en büyük ailesi Erol ailesidir. Aile daha önceleri Bitlis Bilvanis köyü ve Siirt- Kozluk ilçesinde yaşamışlardır. 1970’li yıllarda Menzil köyüne gelerek buraya yerleşmişlerdir. Erol ailesinin buraya yerleşmesi Menzil köyü hızla büyümüştür.

Anadolu'nun önemli inanç merkezlerinin başında gelen Menzil köyü hergün yaklaşık 3 bin kişi tarafından ziyaret edilmektedir. Bu nedenle köyün ulaşım sorunu yoktur. Kahta ilçesinden de köye sürekli araç bulunabilmektedir. Köyün iklimi ılımandır. Karasal iklimin etkisi altında olmasına rağmen etrafının Atatürk Barajı ile çevrili olması ve rakımının çok fazla olmaması nedeni ile kış ayları bölgenin diğer köylerine göre çok sert geçmemektedir. Yaz ayları ile ise oldukça sıcaktır.

Menzil köyüne yeni yapılmış olan cami ise iç ve dış mimarisi ile dikkat çekici bir estetik ve güzelliğe sahiptir. Camide Osmanlı mimarisi ile Ortaasya İslam mimarisi özellikle Semerkant ve Buhara'daki cami ve medreselerin mimari tarzları başarı ile sentez edilerek camide kullanılmıştır. Menzil köyünün ismi daha önce "Durak köyü" olarak değiştirilmişti. Ancak Durak ismi çok fazla kullanılmamış halk Menzil ismini kullanmaya devam etmişti. Köylere eski isimlerin geri verilmesi üzerine Köy halkının yaptığı başvuru ile köyün ismi birkaç yıl önce yeniden Menzil olmuştur.

Menzil Köyü Resim Galerisi

Gaffari
10.02.2018
Anlatılmaz yaşanır.Yaşamayana anlatsanıza anlamaz.
(10)
bilgen
05.10.2017
Rahmetli MUHSİN YAZICIOĞLU'NUN dediği gibi gitmeyince özlediğim gidince mutlu olduğum tek yer.
(6)
süleyman özmez
04.10.2017
Gerçekten çok maneviyatlı bir yerdir orada ALLAH dostu vardır.
(12)
fatih
30.10.2016
Menzil köyündeki Şeyda hazretlerine hiçbir zaman inanmamıştım, hep anlatırdı rahmetli Fahretin Yıldız kayınpederim bana Seyda hazretlerini bense dalga geçer gibi alaya aldım hep. Ama bir gün rahmetli vefat edince hayatta hep salak ve deli yaşamışım hep hayatım hep serserilikle geçti ismimi duyan on dakika düşünürdü. Çünkü hep insanların kabusuydu şimdiyse bir karıncayı incitirsem üzülürüm işte bu hal Menzil şeyhini tanıyana kadar işte ben bu oldum ama rahmetli olmayınca kendimi itilmiş bir insan gibi görüyorum. Her dergah onsuz yaşanmıyor Menzil ziyareti onsuz olunca ben hep pişmanlığım ile başbaşa kalıyorum. Arkadaşlar Allah kimseyi Menzil'den ayırmasın. Yarabbi ben pişmanım yaptığım günahlarımdan demeyi tüm Ümmeti Muhammede nasip etsin. Amin. Siz siz olun sakın bırakmayın Menzili gerekirse o yol istikametinde kendinizi feda edin sofiler kurbanlar.
(10)
behcet
30.08.2016
Vallahi kismet olursa bayramda ziyaret edecem Allah'ın izniyle. Ama cok guzel yer oldugunu soyluyorlar giden akrabalarim. Emegi gecen butun insanlardan Allah razi olsun. saygilarimla.
(17)

2014 Yılında kurulan Türkiye'nin yerel sitesi Yoreler.net'e üye olmadan birkaç saniye zaman ayırarak Kahta Menzil Köyünün elinizde bulunan resimlerini paylaşmak, köy hakkında bilgi eklemek ister misiniz? Ülkemizin her köşesinin resimlerini sizlerin katkılarıyla bu sitede arşivliyoruz.

Sizler de paylaşımda bulunarak Kahta Menzil Köyünün yıllarca yayında kalacak olan resim arşivlerini oluşturabilirsiniz.
Kahta Menzil Köyü İstatistikleri
Ziyaret Eden Toplam Tekil İp Adresi sayısı 131
Toplam Sayfa Görüntülenme Sayısı: 94
Toplam Resim Sayısı: 4
Toplam Mesaj Sayısı: 5