Çankırı Korgun

Korgun Şıhlar Köyünü tanıyalım

Şıhlar Köyü Çankırı ilimizin Korgun ilçesine bağlıdır. 2012 TUİK Nüfus verilerine göre Korgun Şıhlar Köyümüzde toplam 50 kişi yaşamaktadır.
Şıhlar Köyünün posta kodu 18262 olarak belirlenmiştir.


Şıhlar Köyü Resim Galerisi

Erhan Şahin
07.08.2020
(0)
Erhan Şahin
07.08.2020
(0)
Erhan Şahin
07.08.2020
‘İMANLI BABA KİMDİR.? -Şıhlar (Şeyhler) Köyü eski adıyla Alemdar Köyü kurucusu "İmanlı baba" Anadolu'ya Horasan'dan gelmiştir. O dönemde Selçuklu'lar Anadolu’nun Türkleşmesi için özel bir yerleşim politikası uygulamışlardır. Bu toprakların Türkleşmesinde, Ahiyan-i Rum, Gaziyan-i Rum, Abdalan-i Rum, Bacıyanı-i Rum, Alp Gazileri ve Alp Erenler birlikte çalışmışlardır.

-Anadolu Selçuklu Devleti Çankırı Kalesinin alınması için 1074 yılında Emir Karetekin bey'i görevlendirdi, "İmanlı baba" Çankırı Kalesi'nin alınmasında büyük hizmeti dokunan ve Çankırı kalesine ilk Türk Bayrağını diken kumandan oldu. Anadolu Selçuklu Devleti Komutanlarından Emir Karatekin Bey bu hizmete mükâfaten kendisine (eski) Çankırı-Ilgaz yolu üzerinde doğdu karakolu mevkiindeki araziyi verdi ve burada Alemdar (Bayraktar) adında bir köy kuruldu.

-İlk adı Alemdar olan köy, bu mevkinin yüksekte kaldığı için soğuk olmasından ve fazla kar yüzünden bir süre sonra birkaç km. güney batısında dağların arasında kalan dere içine taşınmıştır. “İmanlı baba” yaşantısını  burada sürdürmüş ve vefatının ardından buraya defnedilmiştir, sonraları ise bu köye Şeyhler Köyü denilmiştir.  Halk arasında bu isim zamanımıza kadar ŞIHLAR olarak gelse de  1960 askeri ihtilal sonrasında köylerin ve beldelerin isimlerinin (şıh-şeyh vb.) değiştirilmesi politikasından nasibini almış ve resmî olarak köyün karşısında kara bir tepe olduğundan köyün ismide KARATEPE olarak değiştirilmiştir. Geçmişte yaşanan bu isim değişikliği durumu 2012 yılında Köyün o dönemde dernek yönetim kurulu üyesi olan Ali Osman Şahin tarafından yine o dönemin valisi Vahdettin Özcan’a anlatılarak değişiklik talebi rica edilmiş, valilik kararı ile resmî olarak Şıhlar adına yeniden kavuşmuştur.

-Çankırı'da yaşayan ve diğer illerimizden gelen vatandaşlarımız yaz aylarında “İmanlı baba” Türbesini ziyaret ederek, Türbe yakınlarındaki kaynağı yer altında olan Nezle Suyu adı verilen maden suyundan da faydalanırlar.  Bu suyun nezle ve mantar hastalıklarına iyi geldigi bilinmektedir. Köyde o döneme ait bir de İslam sancağı bulunmaktadır ve Şıhlar köyünde asla davul çalınmadığı bu çevrede bilinmektedir.

-Ayrıca Şıhlar köyünde eski tarihlerde Galatlardan veya Paflogonyalılardan kaldığı sanılan bir kaya mezarı mevcuttur, Köylüler buraya "delikli kaya" ismini vermişlerdir.

(0)

2014 Yılında kurulan Türkiye'nin yerel sitesi Yoreler.net'e üye olmadan birkaç saniye zaman ayırarak Korgun Şıhlar Köyünün elinizde bulunan resimlerini paylaşmak, köy hakkında bilgi eklemek ister misiniz? Ülkemizin her köşesinin resimlerini sizlerin katkılarıyla bu sitede arşivliyoruz.

Sizler de paylaşımda bulunarak Korgun Şıhlar Köyünün yıllarca yayında kalacak olan resim arşivlerini oluşturabilirsiniz.
Korgun Şıhlar Köyü İstatistikleri

Ziyaret Eden Toplam Tekil İp Adresi sayısı 88
Toplam Sayfa Görüntülenme Sayısı: 109
Toplam Resim Sayısı: 2
Toplam Mesaj Sayısı: 1