Nevşehir Acıgöl
Acıgöl Tatların Beldesi

Tatların Barajı Piknik Alanı


Tatların Barajı Piknik Alanı
Sayfayı Oluşturan:Ahmet (20.04.2020)

Nevşehir’in 20 km. kadar batısında Acısu deresi üzerine kurulmuş, sulama amaçlı bir baraj olan Tatların Barajı aynı zamanda çevre halk tarafından tercih edilen bir mesire alanıdır. Adını, Acısu bucağına bağlı Tatların köyünden alır. Baraj göleti 1964-66 yıllarında yapılmıştır. Su hacmi 1.250.000 m³ tür. 1500-2000 dekarlık arazinin sulanmasında kullanılmaktadır.

Baraj göletinin yanına 2016 yılında Tatların Belediyesi tatafından bir piknik alanı inşa edilerek hizmete sunulmuştur.

Piknik alanında kamelyalar, çocuk oyun alanları, spor alanları bulunmaktadır. Ayrıca akşam saatlerinde ışıklandırma da sağlanmaktadır. Mangal keyfi için gayet elverişli olan piknik alanının bağlı olduğu Tatların kasabası da birçok tarihi alana da ev sahipliği yapmaktadır. Tatların Beldesinde görülmeye değer yerlerin başında Tatların Yer Altı Şehri ve Kilisesi gelmektedir.

1975 Yılında keşfedilerek envantere kaydedilen yer altı şehri 1991 yılında turizme açılmıştır. İki kattan oluşan yer altı şehrine giriş ücretsizdir.

Tatların Beldesi piknik alanı, yer altı şehri ve diğer tarihi eserleri ile ziyaretçilerinin güzel bir gün geçirebileceği Anadolu'nun en güzel köşelerinden bir tanesi. Yolunun kasabanın yakınlarından geçiyorsa uğramanızı tavsiye ederiz.