Erzurum Şenkaya
Şenkaya Tütenocak Mahallesi

Tabiat Alanı


Tabiat Alanı
Sayfayı Oluşturan:Tutenocakli (09.05.2020)

Erzurum ili Şenkaya ilçesine bağlı bir mahalle olan Tütenocak Mahallesi ilçe merkezine 10 km, kuş uçuşu ikibin beşyüz metre mesafede olup, yolu asfalttır Tütenocak mahallesi tabii ve doğal güzelliği ile gezilip görülecek yerlerden bir yerdir.ilkbahar mevsiminde yüksek yerlerde kar varken Mahalleye yakın olan yerler sıcak ve yeşilliklerle kaplıdır.

İlkbaharda karlar eriyip derelerde şelalerde güzel manzaralar oluştururken, etrafıda yeşilliklerle insana bayram havası yaşatır. Tabiatı gizlenmiş doğal güzelliği ile insanı mest eden Borançayiri mevkiinde bir yanı ormanlarla kaplı tekneler deresi üzerinde Tutenocak barajı inşa edilmektedir.Barajin birimine müteakip burada Şenkaya ilçesi ve çevresinde piknik yapılacak gezilecek yerlerden tek yerdir.

Etrafında bulunan yüksek tepelerden olan Huseyinidede dağı ve Kazımkarabekirpasa tepesinden Allahuekber dağları Doğu Karediniz dağları ve Sarıkamış ormanı seyredilebiir.Birinci dünya savaşı ve kurtuluş savaşı doğu cephesi savaş alanları buralardan seyredilebilir.İlkbahar aylarından Temmuz ayının onbeşine kadar buralarda tabiatla iç içe yaşanabilir.

İlkbahari ve Temmuzun onbeşine kadar tabiatı o mahallede yaşamak lazım.

Tarihi Venk Kilisesi

Tütenocak Mahallesinin Resim yükleme kotası dolduğu için bu sayfaya da resim yüklemesi yapılamamaktadır.

İlginizden dolayı teşekkür ederiz.

Tutenocakli
12.05.2020
Tütenocakta bir ilkbahar havası
Sis, duman,kar olur, dağların başı
Cana can katıyor toprağı taşı
Altı ay yazı var, altı ay kışı
Anlattım anlayın Tütenocagi